Bez pojištění odpovědnosti občana za škodu se neobejdete

Spolupracujeme s nejlepšími

Máme dokonalý přehled o trhu. Neznáme totiž jednu nebo dvě pojišťovny. Známe všechny. A jejich produkty. A to je pro vás výhoda. Dokonce obrovská, pokud jste obchodník.

víc informací

Bez pojištění odpovědnosti občana za škodu se neobejdete

16/01/2020 Lucie Dvořáková

Pojištění občanské odpovědnosti většinou všichni známe pod lidovým pojmem „pojistka na blbost“. Toto pojištění by mělo krýt veškeré škody, které způsobíte v běžném životě, ale je třeba, aby člověk byl velmi pozorný při jeho výběru. Může se stát, že i když si pojistné platíte pravidelně, plnění od pojišťovny se vůbec nedočkáte. Na vině mohou být složité pojistné podmínky a četné výluky z pojištění.

Na co se tedy vztahuje pojištění odpovědnosti občana? A má cenu si jej sjednat? Obecně platí, že pojištění odpovědnosti občana vám pomůže s řešením škod, které způsobíte někomu jinému, a patří mezi skupinu pojištění, které byste rozhodně měli mít sjednané. Představte si třeba situace – vyteče vám pračka a vytopíte sousedy, v obchodě nechtěně rozbijete vystavené zboží, na kole nebo na lyžích srazíte a zraníte jiného člověka. Takové situace se mohou stát a v těchto případech způsobenou škodu, případně finanční náhradu uhradí pojišťovna za vás.

Odpovědnost za škody, které jste přímo nezpůsobili

Mohou nastat i situace, že odpovídáte za škodu, kterou jste přímo nezpůsobili. Takže pokud třeba vaše dítě odře sousedovi auto nebo rozbije okno nebo váš pes vběhne pod kola automobilu a ten bude následkem dopravní nehody poškozen, pokryje pojištění odpovědnosti občana i tyto vzniklé škody. Pojištění odpovědnosti občana se totiž zpravidla automaticky vztahuje i na další členy domácnosti včetně zvířat.

Situace, kdy vám pojišťovna nic nevyplatí

Vyjmenujme si i situace, u kterých s žádným pojistným plněním nepočítejte. Jedná se např. o škody, které si způsobí členové jedné domácnosti sobě navzájem, úmyslně způsobené škody, škody vzniklé pod vlivem alkoholu či drog nebo škody vzniklé mimo území ČR popř. Evropy (záleží na pojistných podmínkách).

Diskuze (0)