Jaké povinnosti jsou spojené s dovozem vozu ze zahraničí

Spolupracujeme s nejlepšími

Máme dokonalý přehled o trhu. Neznáme totiž jednu nebo dvě pojišťovny. Známe všechny. A jejich produkty. A to je pro vás výhoda. Dokonce obrovská, pokud jste obchodník.

víc informací

Jaké povinnosti jsou spojené s dovozem vozu ze zahraničí

21/10/2019 Lucie Dvořáková

Chystáte se pořídit si nový vůz a zaujala vás nabídka z jiného členského státu Evropské Unie? V současné době to není nic neobvyklého a čím dál víc lidí při koupi vozu srovnává tuzemské i zahraniční nabídky. Pokud se rozhodnete pro koupi v jiném členském státě, nemusíte se bát, není to proces nijak administrativně náročný. Je jen třeba mít na paměti pár důležitých kroků.

Budoucí majitele vozu ke koupi ze zahraničí především motivuje rozsáhlejší nabídka, výhodnější cena nebo třeba lepší technický stav ojetého automobilu. Pokud vozidlo dovážíme ze země v rámci EU, není potřeba platit clo, pokud jde však o dovoz ze státu mimo EU, proclení se vyžadovat bude. V případě, že kupované vozidlo bude mít najeto méně než 6000 km nebo vám bude předáno do 6 měsíců od jeho první registrace, vzniká vám povinnost zaplatit v ČR daň z přidané hodnoty (DPH).

Po podpisu smlouvy vás čeká řada povinností

Vše začíná podpisem smlouvy

Jakmile se rozhodnete podepsat kupní smlouvu, začíná touto skutečností proces, který končí vydáním českého velkého i malého technického průkazu a vydáním registračních značek. Jakmile se vám podaří tyto dokumenty získat, máte vyhráno a můžete se vydat brázdit české silnice. Při podpisu kupní smlouvy si pečlivě zkontrolujte, zda sedí údaje uvedené v technickém průkazu. Pro převoz do ČR budete potřebovat tzv. převozní značky, které vám v dotyčném státě vydají na dopravním inspektorátu poté, co si přijdete vůz odhlásit.

Návštěva STK po příjezdu do ČR

Pokud kupovaný vůz má platnou technickou kontrolu absolvovanou v členských státech EU a také ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku, Norsku a Islandu, nemusíte s vozem podstupovat technickou kontrolu znova, ale bude vás čekat tzv. evidenční kontrola na STK. Při evidenční kontrole se porovnává, zda uvedené informace v malém i velkém technickém průkaze souhlasí se skutečností. Poplatek se pohybuje okolo 1000 Kč.

Při evidenční kontrole technik porovná, zda uvedené informace v malém i velkém technickém průkaze souhlasí se skutečností.

Nezapomeňte si sjednat povinné ručení

Další povinností je sjednání povinného ručení. Povinné ručení je zákonem stanovené pojištění, bez kterého se rozhodně nevyplatí vyrážet na silnici. Hrozí vám totiž poměrně vysoké sankce od České kanceláře pojistitelů. A nejen to. Může vám být také udělena pokuta během silniční kontroly policií ČR při nepředložení tzv. „zelené karty“. Povinné ručení lze sjednat online a celý proces zabere pouze pár minut.

Zápis do registru silničních vozidel

Nyní vás čeká poslední krok a to je zápis automobilu do registru silničních vozidel, který provádí příslušný dopravní inspektorát. Za zápis vozidel do registru se hradí správní poplatek ve výši 800 Kč za osobní automobil. Ověřte si také, zda za zakoupené vozidlo nebudete muset platit tzv. ekologickou daň. Tu musíte zaplatit u vozidel, které nesplňují emisní limity na úrovni alespoň EURO 3. Pokud vozidlo nesplňuje žádnou emisní normu EURO, je výše ekologické daně 10 000 Kč. Pokud splňuje EURO 1- poplatek činí 5 000 Kč a pokud splňuje normu EURO 2 – zaplatíte 3 000 Kč.

K zápisu si nezapomeňte vzít následující dokumenty:

  • Občanský průkaz popř. živnostenský list nebo výpis z obchodního rejstříku
  • Vyplněnou žádost o zápis vozidla do registru silničních vozidel
  • Originály malého i velkého zahraničního technického průkazu
  • Protokol o provedené evidenční kontrole vozu nebo protokol o technické kontrole vozu
  • Zelenou kartu, jako doklad o sjednaném povinném ručení
  • Potvrzení o zaplacení DPH (pokud vzniká povinnost DPH platit)

Diskuze (0)