Bonus a malus u povinného ručení

Spolupracujeme s nejlepšími

Máme dokonalý přehled o trhu. Neznáme totiž jednu nebo dvě pojišťovny. Známe všechny. A jejich produkty. A to je pro vás výhoda. Dokonce obrovská, pokud jste obchodník.

víc informací

Bonus a malus u povinného ručení

24/04/2019 Lucie Dvořáková

Smyslem bonusového systému je zvýhodnění dobrých řidičů, kteří nezpůsobují dopravní nehody a trestání řidičů špatných. Odměňování probíhá pomocí bonusů (slev na pojistném) a trestání naopak pomocí malusů (přirážek na pojistném). Povinné ručení se sjednává na rodné číslo nebo IČO a svým způsobem vyjadřuje, jak dobrý jste řidič.

Chci zjistit, jak vysoký mám bonus

Informace o pojistných smlouvách a pojistných událostech jsou evidovány v centrální databázi České kanceláře pojistitelů, do které mají přístup pouze pojišťovny. O potvrzení bezeškodního průběhu tedy musíte požádat svoji pojišťovnu, která vám potvrzení vystaví. Pokud si sjednáváte pojištění online, je bonus ověřen na základě propojení s databází automaticky. Bonusy získáváte za každých 12 měsíců, po které je vaše auto pojištěno a během kterých jste nezpůsobil žádnou dopravní nehodu. Pokud jezdíte dlouhodobě bez nehod, můžete získat bonus až 60 %.

Můžu bonus převádět?

To, že je pojištění sjednáno na rodné číslo nebo IČO sebou nese velkou výhodu, možnost převodu bonusů při změně vozu nebo také při změně pojišťovny. O své bonusy tedy nepřijdete. Je třeba si ale uvědomit, že při přechodu k jiné pojišťovně se nepřevádí bonus, ale délka bezeškodného období a z toho důvodu se může výše bonusu lišit. Bonus lze také převádět na další zakoupené vozidlo, kdy pojišťovna by nám měla samozřejmě nabídnout bonus na povinné ručení obou vozidel nebo také na havarijní pojištění.

Malus u povinného ručení

Pokud během roku způsobíte nehodu, odečte vám pojišťovna 24 až 36 měsíců z vašeho bezeškodního průběhu. Pokud máte pojištění sjednané kratší dobu, můžete se dostat i do záporných hodnot. V takovém případě vám pojišťovna vyměří přirážku k ceně povinného ručení (malus).

Diskuze (0)