Vše o povinném ručení

Spolupracujeme s nejlepšími

Máme dokonalý přehled o trhu. Neznáme totiž jednu nebo dvě pojišťovny. Známe všechny. A jejich produkty. A to je pro vás výhoda. Dokonce obrovská, pokud jste obchodník.

víc informací

Vše o povinném ručení

22/11/2019 Lucie Dvořáková

Pokud jste majitelem nebo majitelkou vozu a máte automobil zapsaný v Centrálním registru vozidel, musíte mít ze zákona sjednáno povinné ručení. Spousta majitelů vozů bere povinné ručení jako nepříjemnou nutnost, a proto je ve většině případů při výběru pojištění hlavním kritériem cena. Pojďme si říct, jak povinné ručení funguje, před čím vás ochrání a za co je dobré si připlatit.

Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla neboli povinné ručení, se vztahuje ze zákona č. 168/1999 Sb. na všechna vozidla v provozu, zapsané v registru silničních vozidel a vlastnící registrační značku. Smyslem povinného ručení je pokrytí škody ve chvíli, kdy způsobíte dopravní nehodu. Pokud jste viníkem, z vašeho pojištění se hradí škoda i případné odškodné poškozené straně. Minimální limit stanovený zákonem je 35 miliónů korun, který však v některých případech nemusí být vůbec dostatečný. Dokladem o sjednaném a zaplaceném povinném ručení je tzv. „zelená karta“, kterou musíte neustále vozit u sebe a mít ji připravenou k předložení při každé silniční kontrole.

Zdroj: freepik.com

Zvažte možnosti připojištění

Pokud jezdíte často, je dobré popřemýšlet o možnosti připojištění, protože základní varianta povinného ručení vám sice ušetří pár korun ročně, ale nemusí se vám vyplatit. Pojišťovny k základní variantě nabízí připojištění čelního skla, rozsáhlejší asistenční služby, připojištění střetu se zvěří a také úrazové pojištění řidiče. Pokud jste majitelem motorky, kabrioletu nebo podobného typu vozidla můžete využít nabídky tzv. sezónního pojištění, kdy máte smlouvu zabezpečenou na celý rok, ale pojišťovna vám kryje pouze vámi zvolené měsíce v roce. Pokud vyrazíte na cesty v „nepojištěných“ měsících, hrozí vám v případě způsobené nehody pouze vyšší spoluúčast.

Zdroj: freepik.com

Věnujte svému povinnému ručení pozornost

Pokud v průběhu roku nezpůsobíte žádnou dopravní nehodu, budete odměněni formou slevy – bonusu za bezeškodní průběh. Každý rok se vám navíc bonusy sčítají, takže za pár bezeškodných let může bonus tvořit velmi zajímavou částku. Pokud však dopravní nehodu způsobíte, můžete počítat s navýšením pojistného. Jednou ročně také máte právo změnit pojišťovnu a přejít tak k pojišťovně, která vám nabídne výhodnější podmínky povinného ručení. Aby přechod proběhl bez problému, je nutné podat výpověď stávající smlouvy nejméně šest týdnů před koncem smlouvy. Díky pravidelnému přepočítávání pojistného si zajistíte nejen nižší cenu pojistného, ale i lepší podmínky obsažené ve smlouvě o povinném ručení.

Zdroj: freepik.com

Diskuze (0)